Intoxicaţia cu aspirină: simptome şi dozaj

intoxicaţia cu aspirină

Intoxicaţia cu aspirină: simptome şi dozaj

În practica pediatrică, cele mai frecvente intoxicaţii acute sunt determinate de ingestia de aspirină (acid acetilsalicilic) şi de paracetamol (acetaminofen). În fiecare caz, este obligatorie adresarea către specialist, deoarece intoxicaţiile pot duce la tulburări metabolice şi neurologice grave.

  • Intoxicaţia cu aspirină: dozaj

Manifestările acute ale intoxicaţiei cu aspirină apar după ingestia unei doze de 150 mg/kg de greutate corporală.

  • Intoxicaţia cu aspirină: simptome

Semnele digestive provocate de acţiunea iritativă a salicilatului asupra mucoasei gastrice apar la aproximativ două treimi dintre cazuri, sunt precoce şi constau în greţuri, vărsături şi dureri epigastrice (în partea superioară şi de mijloc a abdomenului). În cazul în care vărsăturile sunt abundente, acestea pot antrena deshidratare, tulburări ale echilibrelor acido-bazic şi hidro-electrolitic.

Tulburările respiratorii apar precoce, uneori înaintea celor digestive şi constau în polipnee (respiraţii rapide şi superficiale), care vor antrena pe altă cale deshidratarea, însoţită de hiperventilaţie. Aceasta din urmă va fi înlocuită treptat de hipoventilaţie, prin deprimarea centrilor nervoşi respiratorii.

Semnele neurologice sunt şi ele prezente şi constau din vertij, cefalee, scăderea acuităţii vizuale, tremurături, somnolenţă, agitaţie, halucinaţii, comă, convulsii.

Tulburările vegetative sunt reprezentate de vasodilataţie cutanată, hipertermie şi transpiraţii profunde, care pot contribui şi ele la deshidratarea bolnavului. Această deshidratare acută, provocată de pierderile de apă şi electroliţi pe cale digestivă, respiratorie şi cutanată poate antrena, secundar, apariţia unei insuficienţe renale acute, de cauză prerenală (care nu afectează structura rinichiului), complet reversibilă după tratament. Tulburările electrolitice care apar constau în pierderea unor ioni, precum sodiul şi potasiul.

Intoxicaţia acută cu salicilaţi este, de asemenea, asociată cu o hipoglicemie moderată.

Tratamentul intoxicaţiei cu aspirină reprezintă o urgenţă pediatrică, deci copilul intoxicat va fi dirijat de urgenţă spre cea mai apropiată clinică de pediatrie.

Alătură-te comunității noastre de cititori cu un Like pe Facebook Doftoria

Citeşte şi alte articole:

Paracetamol: doze periculoase, simptome ale intoxicaţiei şi tratament

Ciuperci otrăvitoare: intoxicaţia acută